Brief je pre klienta občas otrava, pre tvorcov základný kameň úspechu

folder_openTipy

Málokoho baví písať rovnaké alebo podobné informácie o produkte stále dookola. To je celkom pochopiteľné. V tomto prípade sa však treba premôcť. Naozaj to stojí za to.

Ak produktom či službou človek doslova „žije“, neraz do určitej miery stráca prehľad o tom, čo o ňom vlastne vedia ľudia, ktorí s ním nie sú v priamom styku. Vypĺňanie briefu rozhodne nie je strateným časom. A minimálne tieto veci potrebuje každý autor, ktorý chce vytvoriť naozaj dobrý obsah, vedieť.

Informácia o samotnom produkte

Každý produkt prešiel určitým vývojom. Ten pozná najmä človek, ktorý s ním pravidelne pracuje – napríklad na pozícii marketingového manažéra. Ten vie o ňom najviac – o tom, kto ho kupuje a prečo, aký má podiel na trhu, či je už v cieľovke všeobecne známy a je na čom stavať, alebo naopak ide o novinku, ktorá sa len chce etablovať na trhu. Všetky tieto informácie by ste mali autorom článku či iného obsahu dať. Ak chce promovať celý rad výrobkov, treba vyzdvihnúť tie doteraz najpredávanejšie, prípadne tie, do ktorých sa vkladajú najväčšie nádeje. Aj autor skúsený v danej oblasti totiž ťažko posúdi, ktorý z 20 prípravkov starostlivosti o pleť či výživových doplnkov je ten najúspešnejší a prečo. Tieto informácie by sa však mal dozvedieť z briefu.    

Cieľová skupina

Tonalita článku bude úplne iná, ak je určený pre mladého človeka do 20 alebo 25 rokov, ako keď chcete osloviť  cieľovú skupinu po štyridsiatke. Aj rovnaký typ produktu môže oslovovať úplne iných ľudí – bežný účet v jednej banke je svojimi vlastnosťami určený skôr mladším ľuďom vo väčších mestách; podobný bežný účet v inej banke môže naopak oslovovať o niečo starších obyvateľov menších miest. Témy a spracovanie týchto článkov – hoci ide v zásade o rovnaký produkt – preto budú vyzerať inak. Od cieľovej skupiny sa tiež odvíja umiestnenie článku do konkrétneho magazínu. V prípade Zoznamu je ponúkané portfólio široké od Topiek pre veľké masy, cez Feminity pre ženský segment, Vyšetrenie pre zdravotné témy, Plnielanu.sk ako lifestyle pre staršiu cieľovú skupinu či napríklad Hashtag.sk pre mladšiu cieľovku.

Silné stránky, ktoré chcete primárne komunikovať

Ideálne je, keď vymenujete naozaj všetky pozitíva (nie vždy to tak totiž je). Skúseného autora môže napadnúť originálna a čitateľsky zaujímavá téma postavená na vlastnosti, ktorú možno ani nevnímate ako prelomovú. Na druhej strane, ak máte jasnú predstavu o benefite, ktorý chcete práve teraz komunikovať, napíšte to a čo najviac ho priblížte. Prečo je pre ľudí zaujímavý, ako presne funguje, v čom je lepší od konkurencie…

Slabšie stránky a.k.a. v čom je konkurencia lepšia

Hovorí sa, že svojmu právnikovi a kňazovi treba hovoriť pravdu. Platí to však aj v tomto prípade. Len tak autor vie, ktorým oblastiam sa strategicky vyhnúť a kam nezachádzať tak, aby spomínaný produkt v článku vyznel pozitívne, a zároveň aby bol obsah pravdivý a nijako nezavádzal. Niekedy môže ísť o vyššiu cenu v porovnaní s konkurenciou, inokedy o menšiu ponuku služieb v balíku či predajní, alebo napríklad nižšiu gramáž produktu.    

Akékoľvek ďalšie zaujímavé informácie

Tento bod znie trochu nekonkrétne, preto som rád, že ho môžem priblížiť na konkrétnom príklade výrobcu plynových kotlov, spoločnosti Immergas. Ich briefy sú vždy zaujímavé a poctivo vypracované a aj vďaka tomu máme možnosť navrhovať zaujímavé témy. Minulý rok v briefe uviedli, že  nastáva zmena v tejto oblasti a jeden typ kotlov bude pre zmenu smernice EÚ čoskoro úplne zakázaný. Pochopili, že takúto novinku (o ktorej sa v médiách ešte v zásade neinformovalo) bežný redaktor, ktorý sa venuje technológiám všeobecne, zrejme nebude vedieť. Aj preto sa im podarilo privlastniť si túto tému a článok Máte doma kotol? Pozor, pripravte sa na veľkú zmenu dosiahol k dnešnému dňu 50 000 videní pri strávenom čase takmer 3 a pol minúty. Pokojne teda v briefe uveďte novinky z vašej oblasti, informácie, ktoré ste získali od svojich zamestnancov či zákazníkov a podobne.

Chceli by ste vyskúšať spoluprácu? Máte otázky?

OZVITE SA NÁM
Tags: ,

Odporúčame

Menu